Acţiunea “Micii pelerini” – 28 iulie 2015
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1979.jpg)
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, în ziua de 28 iulie, parohia Buzoieni a organizat un pelerinaj la Bucureşti cu copiii preşcolari din sat. Mai întâi ne-am închinat la bisericile mănăstirilor Radu-Vodă, Sfântul Antim Ivireanul şi la Catedrala Patriarhală, apoi am vizitat Grădina Botanică “Dimitrie Brândză” şi Muzeul Satului “Dimitrie Gusti”. A fost o zi plină de bucurii şi activităţi!
Aşadar, după ce s-au închinat cu multă sfială la icoanele şi sfintele moaşte, copiii au avut parte şi de un program recreativ în mijlocul naturii, în Grădina Botanică, dar şi de o lecţie de istorie a satului autentic românesc, privind varietatea modelelor de case şi gospodării, autentic româneşti.
Bucuria ce s-a putut citi pe chipurile lor gingaşe a fost nespus de mare, bucurie pe care ne-au transmis-o şi nouă, celor ce-i însoţeam.
(A consemnat P.C. Pr. Vladimir-Cătălin Alexa)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1945.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1954.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1962.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1956.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_1948.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_2028.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_2045.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_2060.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_2076.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2015/08/IMG_2094.jpg)