Hram şi Concert de colinde – Sfântul Nicolae, 2015

Duminică, 6 decembrie 2015, cu prilejul prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae - ocrotitorul bisericii noastre - comunitatea noastră s-a îmbrăcat în veşmânt de mare sărbătoare! În timpul Sfintei Liturghii, biserica a devenit din nou neîncăpătoare şi, cu toate acestea, slujba s-a desfăşurat într-o linişte deplină, fapt ce l-au remarcat toţi credincioşii prezenţi. Am avut bucuria ca în cadrul Sfântei Liturghii, pe mulţi dintre credincioşi, în special copii, să-I împărtăşim cu Trupul şi Sângele Domnului.

După slujbă, credincioşii prezenţi, cât şi alţi enoriaşi, dar şi invitaţi din alte locuri, au participat la agapa frăţească, masă organizată şi anul acesta tot pentru 200 de persoane, cu multă dăruire, de către doamnele din cadrul Comitetului parohial, cu ajutorul donaţiilor primite de la enoriaşii parohiei noastre, cât şi din partea altor binefăcători. Masa pentru hram a fost pregătită în sala mare de festivităţi din incinta Căminului Cultural, din apropierea bisericii unde, prin bunăvoinţa Primăriei şi Consiliului Local din oraşul Lehliu Gară, am primit acordul de a ne desfăşura activităţile specifice cultului şi tradiţiilor locale.

În seara acestei zile, la h 17:00, tot în incinta Căminului Cultural, a avut loc cea de a III-a ediţie a Concertului de colinde, în cinstea Praznicului Naşterii Domnului, intitulat “Colindul sfânt şi bun”, organizat de către parohia noastră, unde am avut bucuria să avem pe scenă şase coruri de colindători. Acestea sunt: Corul de copii “Sfântul Nicolae” şi Corul de fete “Armonia”, formate din copii ai parohiei noastre şi conduse de doamna preoteasă şi profesor de religie Elena Alexa; Corul de elevi “Bucuria” al Şcolii Gimnaziale nr. 1 şi Corul de elevi “Lumină lină” al Liceului “Alexandru Odobescu” din oraşul Lehliu Gară, conduse de domnul profesor de religie Constantin-Nicolae Sandu; Corul “Sfântul Dimitrie” al parohiei Radu Vodă, condus de tânărul Ionuţ-Cornel Stelian; Corala preoţească “Sfântul Andrei Criteanul” a Protopopiatului Lehliu, condusă de Pc. pr. Gheorghiţă Tipa;
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...