Centrul social-cultural “Armonia” – 3 ani de activitate

Parohia Buzoieni a pus bazele unui Centru Socio-Cultural, începând cu primăvara anului 2014, care a primit numele de „Armonia-toţi pentru unul şi unul pentru toţi”, activitățile desfășurându-se în incinta Căminului Cultural din apropierea bisericii. Dintre cele mai importante proiecte face parte grupul de cateheză „Hristos împărtăşit copiilor”, care a avut în centru activități didactice religioase pentru 30 de copii din parohie.

Un alt proiect este cursul gratuit de pictură, creaţie şi modelaj, „Micul artist”, de care au beneficiat 30 de copii din parohie, organizat în colaborare cu Asociația Tradiția Românească din București în luna mai 2015. Cei mai mulți copii au pictat o icoană pe sticlă cu scena Bunei Vestiri, iar alții au modelat cu semințe colorate o cruce sau alte forme plastice. Lucrările lor au fost expuse public cu ocazia sărbătoririi Duminicii Tuturor Sfinților, hramului de vară al parohiei, în sala mare a Căminului Cultural, duminică 7 iunie 2015.

Cel din urmă proiect a fost reprezentat de proiecția de film ortodox cu tematică religioasă din fiecare duminică începând cu orele 16:00, din incinta Căminului Cultural., organizat în cursul anului 2016.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...